• Záujmový útvar Baltík (BALz)

• Záujmový útvar Baltík sme začali v škole vyučovať preto, aby sme našich žiakov učili základom algoritmického myslenia. Pôvodne bol Baltík súčasťou hodín informatickej výchovy. Keď sme žiakov začali zapájať do súťaží v programovaní, zistili sme, že čas venovaný programovaniu nestačí a tak sme sa rozhodli pre samostatný záujmový útvar. Na týchto hodinách žiaci postupne prechádzajú štyrmi úrovňami práce v programe. Program je výnimočný v tom, že žiaci namiesto slovných príkazov vkladajú ikony. Tým sa odbúrava mnoho vecí. Základy programovania tak zvládnu aj deti, ktoré ešte nevedia čítať.

Po nesmelých začiatkoch sa dostavili prvé úspech na súťažiach. Zapájame sa do niekoľkých typov súťaží v programovaní. Prvé sú tematické. Tu majú žiaci "voľnú ruku", vymýšľajú programy na rôzne témy (Vianoce, Veľká noc) alebo sú na voľnú tému (Creative). A potom je to hlavná súťaž BALTIE, kde žiaci musia naprogramovať Baltíka tak, aby presne vykonal zadanie úlohy.

Prvý žiak, ktorý dosiahol úspech tým, že postúpil na celoslovenské kolo v Košiciach, bol Marek Mikula. Po ňom nasledoval Martin Michalik, ktorý takisto postúpil do celoslovenského kola, ktoré sa konalo v obci Podolie. Potom prišli žiaci, ktorí postúpili najvyššie do krajského kola. Poslední postupujúci do národného kola, v ktorom sa programovali staršie typy úloh, boli Dominik Mlátko, Igor Vrtiel a Peter Karahuta. Vtedy mohli žiaci programovať ako družstvo.

Od roku 2012 bola súťaž organizovaná ako súťaž jednotlivcov. A tu sa aj začali naše úspechy aj na medzinárodnej úrovni. Postup do medzinárodného kola si vybojovalli: Timotej Žiško, Slávka Mešinová, Claudia Masárová. V súťaži CREATIVE BALTIE, ktorá je druhá najvýznamnejšia súťaž v programovaní a finále sa koná každý rok v Brne na pôde Fakulty informačných technológií VÚT, úspechy medzinárodného charakteru v podobe postupu do Brna dosiahli: Gabriel Németh (dve účasti), Claudia Masárová, Michaela Adamčíková.