•

Vstup Vášho dieťaťa do MŠ je prvým krokom do spoločnosti. Táto udalosť prináša zmeny v živote dieťaťa, ale aj rodičov. Pobyt dieťaťa v materskej škole prináša nasledujúce zmeny pre dieťa: iný režim, prítomnosť iných detí, akceptovanie iných dospelých osôb, iná možnosť uspokojenia aktuálneho priania a pozornosť učiteľky sa zameriava na všetky deti. Prispôsobenie sa novým pomerom predstavuje pre dieťa istú záťaž.

Sú deti, ktoré si v novom prostredí zvykajú ľahšie. Tešia sa do materskej školy a veľmi ľahko nadväzujú kontakty s dospelými a deťmi v MŠ. Niektoré deti sa tešia do materskej školy, ale po prvých skúsenostiach odmietajú vstup do materskej školy a potrebujú čas na adaptáciu. Sú aj také deti, ktoré si len s ťažkosťami zvykajú na nové prostredie a vstup do materskej školy je pre ne nadmernou záťažou.

Proces prispôsobovania sa na nové prostredie je individuálny, je závislý na individuálnych osobitostiach každého dieťaťa.

Nové skúsenosti dieťaťa v materskej škole ovplyvňujú správanie dieťaťa doma i v materskej škole.

Rodičia môžu uľahčiť vstup dieťaťa do MŠ, tým že mu umožnia zbierať skúsenosti už predtým a pomôžu mu s požiadavkami vysporiadať sa postupne:

1. Vytváranie pohody doma.
          2. Trénovanie odlúčenia dieťaťa, umožnenie stretávať sa s rovesníkmi.
          3. Zoznámenie dieťaťa s MŠ a jej prostredím (napr. prechádzka k areálu MŠ, návšteva MŠ počas zápisu).
          4. Nestrašiť dieťa materskou školou.
          5. Postupne pripravovať dieťa na vstup do MŠ – rozhovormi o tom, čo všetko v MŠ bude.
          6. Podporovanie psychickej a telesnej odolnosti a odolnosti voči stresu.
          7. Prispôsobenie denného režimu  v MŠ (pravidelný odpočinok od 12,30 hod.).
          8. Podporovanie osamostatňovanie dieťaťa (napr. v sebaobslužných činnostiach - pri obliekaní, jedení, pri hygienických návykoch., ......).

Zo skúseností v materskej škole sa často stáva, že pre dieťa s menšou telesnou odolnosťou je pobyt záťažou a dieťa sa z dôvodu únavy, hluku a námahy stane menej odolné voči chorobám a často ochorie. Proces adaptácie sa potom po dlhšej neprítomnosti opakuje. Ak dieťa navštevuje materskú školu nepravidelne, je potom pre neho ťažšie dosiahnuť miesto v skupine a  proces adaptácie sa predlžuje. V záujme predchádzania chorobám a zvyšovaniu odolnosti dieťaťa je dobré v prvých týždňoch zvýšiť príjem vitamínov v prírodnej forme.

Ak dieťa nie je zrelé na materskú školu, resp. rodina prechádza životnými zmenami (sťahovanie, rozvod, kríza vo vzťahoch, narodenie súrodenca) je možné vstup do materskej školy odložiť.

Čo by malo dieťa pred nástupom do MŠ vedieť?

Dieťa by malo mať osvojené základné hygienické návyky - vedieť sa umyť, použiť WC, pýtať sa na WC, vedieť sa obliecť, obuť, samostatne jesť, zaobísť sa bez plienky, cumlíka a dojčenskej fľaše.